piątek, 30 listopada 2012

Sławomir Kordaczuk, Siedlecki fotograf Adolf Ganiewski (Gancwol) 1870-1942, Siedlce 2009 r.


Sławomir Kordaczuk, Siedlecki fotograf Adolf Ganiewski (Gancwol) 1870-1942, Siedlce 2009 r.
W albumie zreprodukowano 425 szklanych negatywów, dokumentów i fotografii z siedleckiej pracowni fotograficznej Adolfa Ganiewskiego na przełomie XIX i XX w. Tematyka zreprodukowanych szklanych negatywów jest różna. Można znaleźć tutaj fotografie oficerów rosyjskich i niemieckich, parlamentarzystów z naszego
 regionu, nauczycieli i uczniów siedleckich szkół, żołnierzy garnizonu siedleckiego 1918-1939. Są tutaj również zdjęcia przedstawicieli władz lokalnych, różnych organizacji i stowarzyszeń, portrety kobiet i rodzin. Fotografie zostały zreprodukowane w formacie 1:1, w sepii nawiązującej do epoki. 
Materiał fotograficzny wykonany przez A. Ganiewskiego jest unikatowy pod względem ilościowym, archiwalnym i artystycznym. W albumie przedstawiono znaczną część spuścizny po fotografie. Cały zbiór, który znajduje się w muzeum, liczy bowiem 935 szklanych negatywów. Ponadto w albumie zamieszczono informacje o historii fotografii zakładowej przełomu XIX/XX wieku, artykuł o życiu i historii Żydów siedleckich a także wspomnienie o okolicznościach przekazania tak cennego zbioru do Muzeum Regionalnego w Siedlcach. 
Jest tutaj również szczegółowa biografia fotografa, zawierająca informacje o najbliższej i przybranej rodzinie, pracy i funkcjonowaniu zakładu, aż do jego zamknięcia w 1980 r. Intencją autora albumu jest przybliżenie czytelnikom unikatowej kolekcji negatywów - dzieła życia A. Ganiewskiego. 
Album wydany został w twardej oprawie na papierze kredowym, w wersji dwujęzycznej polsko-angielskiej.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz